Поліомієліт (поліо) — це дуже заразне захворювання, спричинене вірусом поліо, який вражає нервову систему та може призвести до паралічу або навіть смерті. Параліч може наступати на все життя, і жертви поліо отримують каліцтва, через це захворювання  5-10% паралізованих помирають через ураження дихальних м’язів. Вірус зазвичай інфікує дітей, які не вакциновані або не отримали всіх доз вакцини. У деяких випадках він може вражати підлітків і дорослих, які не отримували щеплень.

ЯК РОЗПОВСЮДЖУЄТЬСЯ ВІРУС?

Вірус поліо є дуже заразним. Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати їх без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу однієї дитини, яка не має щеплення. Параліч трапляється в 1 з 200 дітей, інфікованих цим вірусом. Вірус може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів. Поліо передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини: як правило, через брудні руки до рота, а після цього розмножується у кишечнику. Побутові предмети та іграшки, які контактували з калом або слиною, можуть переносити вірус до рук та рота дитини.Вірус може заражати воду та їжу, якщо люди не миють руки.

ЯКИМИ Є СИМПТОМИ ІНФЕКЦІЇ, СПРИЧИНЕНОЇ ВІРУСОМ ПОЛІО?

Якщо у дитини раптово з’являються ознаки слабість м’язів кінцівок або біль у ногах чи руках, негайно повідомте медичного працівника. Це можуть бути потенційні ознаки поліомієліту. Не наражайте на ризик захворювання поліомієлітом ваших дітей — зробіть їм щеплення.

ЧИ МОЖНА ЗАПОБІГТИ ІНФІКУВАННЮ ПОЛІО?

Ліків від цієї хвороби не існує. Але йому можна ефективно запобігти за допомогою щеплення.

Починаючи з 1988 р., кількість випадків інфікування в світі зменшилася на 99%. Так, 2014 р. було повідомлено лише про 236 випадків інфікування в усьому світі, а ще 1988 р. було приблизно 350 тисяч таких випадків. Раніше в Україні поліо був доволі розповсюдженим, і багато людей отримували інвалідність або навіть вмирали через нього. Завдяки вакцинації кількість випадків поліо вдалося зменшити.

ЯКІ ВАКЦИНИ ВІД ПОЛІО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ТА ЯК ВОНИ ВВОДЯТЬСЯ?

Є два типи безпечних та ефективних вакцин:

1. Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) — дві краплі в рот. Вона використовується для зупинення спалахів та досягнення високого рівня захисту дітей у ситуації, коли є циркуляція вірусу, а також для проведення рутинної імунізації.

2. Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), що вводиться шляхом ін’єкції. Вона використовується для рутинної імунізації.

ЧИ БЕЗПЕЧНО ВАКЦИНУВАТИ ВІД ПОЛІО ХВОРИХ ДІТЕЙ?

Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій. Справжні протипоказання до щеплення ОПВ — це надзвичайно рідкісне явище. Їх може визначити ваш лікар. Протипоказання на строк більший за два тижні може визначити тільки імунологічна комісія.

ЧОМУ ПОЛІОМІЄЛІТ ТАКИЙ НЕБЕЗПЕЧНИЙ?

Поліомієліт — високозаразне вірусне захворювання, що може викликати невиліковний параліч і призвести до смерті. Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки та іноді через брудну воду. Вражаючи нервову систему людини, поліовірус може призвести до незворотних рухових розладів та навіть смерті людини протягом кількох годин. В абсолютній більшості випадків носіїв поліомієліту, які поширюють його, неможливо виявити — через відсутність взагалі будь-яких ознак хвороби. Ліків проти захворювання не існує, і єдиним захистом є вакцинація.

ХТО СХИЛЬНИЙ ДО ХВОРОБИ?

В Україні, де достатнім захистом від поліомієліту за допомогою щеплень забезпечено менше 40% дітей, захворіти на нього можуть усі невакциновані — і дорослі, й діти. Найчастіше поліомієліт вражає дітей до 5 років.

ЯК МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ?

Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму зазвичай через немиті руки і зрідка через брудну воду. Вони розмножуються у епітеліальних клітинах горла й кишечника і може вражати нервову систему. Інфікована людина може виділяти вірус навіть за 7—10 днів до початку захворювання і залишається заразною впродовж 3—6 тижнів після інфікування. Зовні більшість носіїв вірусу неможливо виявити вчасно — через відсутність взагалі будь-яких ознак хвороби. Через це вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує його носія, бо присутність і швидке поширення смертельно небезпечної інфекції лишаються непоміченими.

СИМПТОМИ

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:

• Жодних симптомів — без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків. В такому разі вірус створює особливу небезпеку для тих, хто оточує його носія, оскільки присутність і швидке поширення смертельно небезпечної інфекції лишається непоміченою.

• Грипоподібні симптоми — лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання, — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.

• Рухові розлади — сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється. Дуже рідко симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт.

 

 

Правила роботи

Іваннівського закладу дошкільної освіти
в період адаптивного карантину

1Режим роботи закладу під час адаптивного карантину з 7.30 до 18.00.
2. Ранковий прийом дітей ЗДО (ясла-садок)  проводиться біля входу на територію закладу й триває з 7.30 до 8.30.
3. Дітей до дошкільного закладу приводять та забирають виключно батьки або законні представники.
4. Батьки, або особи, що їх замінюють, повинні бути в захисних масках так, щоб були прикриті ніс та рот.
5. Перед виходом з дому батьки міряють собі та дітям температуру.
6. Біля входу на територію дошкільного закладу старша медична сестра здійснює початковий температурний скринінг дитини із занесенням показників у відповідний журнал. Поточний скринінг дітей проводиться кожні 4 години.
7. У разі виявлення підвищеної температури тіла понад 37°С у дитини або ознаки респіраторних захворювань:
- При проведенні початкового температурного скринінгу – не допускаються до відвідування  ЗДО;
- При поточному скригінгу – ізолюються з відповідним інформуванням батьків та їх подальшим зверненням до сімейного лікаря.
8. Після температурного скринінгу батьки передають дитину вихователю на території закладу.
9. ВХІД ДО БУДІВЛІ ЗАКЛАДУ БАТЬКАМ ТА СТОРОННІМ ОСОБАМ СУВОРО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!
10. Всі питання обговорюються в телефонному режимі або через спілкування в соціальних мережах.
11. Іграшки приносити з дому ЗАБОРОНЕНО.
12. Змінні речі дитини мають бути складені в рюкзак, ввечері його забирають додому, оскільки шафки та роздягальня додатково дезінфікуються.
13. На вході до закладу організовано місце для обробки рук спиртовмісним антисептиком. Самостійний доступ дітей до спиртовмісних антисептичних засобів обмежений.
14. Вхід до закладу дітям та працівникам – виключно в змінному взутті.
15. Всі протиепідемічні заходи, спрямовані на захист дітей (термометрія, миття рук, навчання правилам етикету під час чхання та кашлю тощо ) проводяться в ігровій формі та за особистим прикладом працівників закладу.
16. На період карантину в ЗДО (ясла-садок):
- Розроблено адаптивний графік прогулянок та занять;
- Проводяться додаткові ігри та вправи, що доносять дітям важливість індивідуальних заходів профілактики та фізичного дистанціювання;
Надається пріоритет активній руховій діяльності на території закладу;
- Обмежуються заняття та ігри, що передбачають тісний фізичний контакт між дітьми та працівниками закладу
- Обмежуються заняття та ігри, що потребують використання значної кількості додаткового інвентарю.
17. Харчування дітей організовано таким чином, щоб мінімізувати кількість дітей, що перебувають за столом одночасно.
18. Працівники закладу забезпечені п'ятиденним запасом засобів індивідуального захисту та дезінфікуючих засобів та організовано контроль за їх використанням.
19. Помічниками вихователя постійно проводиться вологе прибирання з використанням миючих та дезінфікуючих засобів за графіком прибирання та дезінфекції поверхонь, не рідше ніж кожні 2 години та після закінчення занять.
20. Обробка іграшок відбувається двічі на день відповідно до графіка.
21. Провітрювання приміщень (наскрізне, кутове) здійснюється за графіком не менше 15 хвилин кожні 1,5 – 2 години за умови відсутності дітей у приміщенні.
22. Перед початком роботи проводиться температурний скринінг усім працівникам закладу з подальшим записом показників у відповідний журнал.
23. Всі працівники закладу несуть персональну відповідальність за достовірність даних про стан свого здоров'я.

       Профілактика грипу та ГРВІ

ПАМ’ЯТКА

Що потрібно знати про грип та заходи профілактики

 

   Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.

       Грип – гостре інфекційне захворювання. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом.

    Симптоми захворювання: раптове підвищення температури тіла більше 38ºС, біль у горлі, головний біль, кашель, утруднене дихання, біль у м’язах, інколи може бути блювота, діарея.

 

Як попередити захворювання на грип:

- Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;

- Обмежити відвідини місць великого скупчення людей;

- Часто провітрювати приміщення;

- Прагнути не торкатися очей, носа, рота немитими руками;

- Уникати обійми, поцілунки і рукостискання;

- Прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;

- Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

 

При появі симптомів грипу необхідно обов’язково звернутися до лікаря!      Пам’ятайте, що здоров’я у Ваших руках!

Розмір плати

за харчування дітей у

закладі освіт

  Розмір плати за харчування дітей у ЗО  установлюють за поданням закладів місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та уст-нови, які перебувають у державній (комунальній) власності та мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади з урахуванням матеріального стану сім’ї та режиму роботи зак-ладу. Така норма передбачена п. 2.2 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.02 р. № 667 (далі Порядок № 667) Вартість харчування однієї дитини на день розраховує центра лізована бухгалтерія, відповідно до норм харчування, затвердже-них постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.04 р.

№ 1591, постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1992 року № 258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок чорно-бильської катастрофи» та цін на продукти. Обчислюється даний показник шляхом множення вартості денної норми продуктів харчування в грамах (брутто) для однієї дитини (з урахуванням її віку та кратності харчування) на середню ціну, що діє у цій міс-цевості на момент складання кошторису.
      Після подання таких розрахунків управлінням освіти і науки органи місцевого самоврядування визначають розмір батьків-ської плати та видають розпорядження (рішення) про вста новлення вказаної плати.
      Пунктом 2.9 Порядку №667 визначено, що батьки сплачують лише за дні відвідування дитиною дошкільного навчального закладу. За дні, у які дитина не відвідувала навчальний заклад ( у разі хвороби, карантину, санаторного лікування, відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, у літній оздоровчий період тощо), плата з батьків не справляється.


Пільги на харчування


     Від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах можуть бути звільнені цілком або частково окремі категорії осіб відповідно до чинного законодавства.
     Відповідно до пункту 2.5 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667 звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями тощо.
     Пунктом 2.10 Порядку №667 встановлено, що з осіб, які мають право на пільги, але не подали необхідних документів щодо звільнення від плати або зменшення розміру плати, плата справляється в повному обсязі, без урахування пільг.
    У разі несплати батьками за харчування дитини упродовж двох місяців без поважних причин дитина може бути відрахована з навчального закладу, що передбачено пунктом 12 Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003р. №305 (із змінами). У такому разі адміністрація навчального закладу зобов’язана письмово повідомити батьків або осіб, які їх замінюють, про відрахування дитини не менш як за 10 календарних днів.
     На підставі Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах.

 

           ПІЛЬГАМИ НА ХАРЧУВАННЯ КОРИСТУЮТЬСЯ НАСТУПНІ КАТЕГОРІЇ ДІТЕЙ:
- Діти батьки яких є чи були учасниками АТО.
- Діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям", визначається Кабінетом Міністрів України;
- Діти з багатодітних сімей (троє і більше дітей віком до 18 років);
- Діти-сироти (опікуни);
- Діти -інваліди;
- Діти переселені з тимчасово окупованих територій;
- Для одиноких матерів Законом пільги не передбачені;

Питання щодо плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах регламентовано:
- статтею 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. №2628-ІІІ (із змінами);
- статтею 30 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( зі змінами);
- постановою Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002р. № 1243 (із змінами);
- порядком встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН від 21.11.2002 р. № 667.


Рекомендації батькам

щодо харчування дітей


1. Пам΄ятайте, що раціональне харчування – одна з основних умов здоров΄я людини, її довголіття, плідної праці.
2. Поєднуйте у їжі, в правильному співвідношенні речовини, які входять до складу тканин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, воду.
3. Дотримуйтесь режиму харчування. Зумійте переконати свою дитину споживати всі пропоновані їй страви, навіть ті, які вона не любить, але які для неї необхідні й корисні.
4. Не підгодовуйте дитину в проміжках навіть тоді, коли вона попросить їсти. Ласкаво поясніть, що їсти треба у відведений для цього час.
5. Давайте тільки ту кількість їжі, яку дитина з΄їдає із задоволенням.
6. Утримуйтесь від розмов про те, що дитина мало або майже нічого не їсть, бо вони шкідливі.
7. Дотримуйтесь навичок гігієни харчування і виробляйте їх у дітей.
8. Пам΄ятайте, що апетит частково залежить від сервірування столу, естетичного оформлення страв, уміння дитини користуватися виделкою, ложкою, володіння елементарними навичками культури споживання їжі.
9. Підкреслюйте необхідність добре пережовувати їжу, не вживати надто гарячої чи холодної страви, не відкушувати великих шматочків, жувати із закритим ротом.
10.Не забувайте, що найкориснішими є ті овочі і фрукти, які властиві нашому регіону, ростуть у наших садах.
11.Серйозним недоліком харчування є „прихований голод” – дефіцит йоду, який може привести до незворотніх процесів в організмі дитини. Вживання в їжу йодованої солі – вихід з даної ситуації.
12.Їжу завжди тримайте закритою, особливо в літній період.
13.Не слід вживати в їжу продуктів глибокого замороження, незнайомих грибів, продуктів з великим вмістом солі, недостатньо прожарені або проварені м΄ясо, рибу, сиру воду.

                  МИ ПРИВЧАЄМО ДІТЕЙ:
- перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником;
- самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;
- під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу;
- відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки;
- не обливатись; після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.

Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним, пояснюйте йому, що і як треба робити.